Výzvu proti zavedení tzv. stravovacího paušálu podepsali už provozovatelé více jak 2000 zařízení. Paušál má umožnit, aby firmy místo dotované podpory kantýn či závodních jídelen a poskytování účelových stravenek dávaly zaměstnancům peníze, částečně osvobozené od daní a pojistného. Návrh v týdnu od 14.9.2020 míří do druhého čtení v poslanecké sněmovně.

“Paušál je rizikem. Řada stravovacích povozů pociťuje nejistotu budoucí existence, nyní podpořenou koronakrizí. Provozy zaměřené na obědy, závodní jídelny a kantýny vnímají sebemenší pokles tržeb. Neúčelový stravovací paušál vítají obchodníci. Lze si za něj koupit třeba ponožky, alkohol či tabák, ” řekla předsedkyně Správní rady Sdružení pro zaměstnanecké stravování Linda Nejezchlebová.

“Neradi bychom, aby zaměstnanci přišli o pravidelné, a především cenově výhodné obědy v kantýnách nebo výhodnou nabídku obědových menu v restauracích, ” dodala.

Stravovací provozy jsou stále pod tlakem koronavirové krize. Výrazné ztráty utrpěly během dvouměsíčního uzavření provozů. Nyní se jejich situace opět komplikuje kvůli zavádění roušek a nucené kontrole hygieny/desinfekce rukou v uzavřených prostorách. Nástup podzimu tak bude znamenat pro restaurační provozy zřejmě další odliv hostů a tím méně peněz.

Potvrzují to i slova samotných restauratérů. “Koronavirus nasměroval lidi, kteří chodili normálně do restaurací na obědy do obchodů, kde si nakupovali laciné potraviny. A teď hrozí, že to budeme opakovat paušálem. Lidé si vyberou hotovost a do restaurací budou chodit mnohem méně, než se stravenkami. Nechápu, proč takto máme podporovat obchodní řetězce na úkor českých podnikatelů v pohostinství, ” říká Kateřina Přikrylová, manažerka restaurace Burrito Loco.

“Vláda by měla podpořit spotřebu v odvětvích, které si na programy Covid a další ztěžka dosáhly. V sousedním Rakousku vláda zvýšila hodnotu daňové uznatelnosti stravenek a Vídeň rozdala svým občanům poukázky do restaurací. Německo i Rakousko dočasně snížilo výrazně sazbu DPH na 5% pro stravování. U nás nic,” dodala Linda Nejezchlebová.