Tuzemským restauracím hrozí v důsledku opatření proti šíření koronaviru extrémně vysoké ekonomické ztráty v řádu desítek miliard korun, které mohou zcela ochromit celý sektor.

Restaurace jsou uzavřeny na základě rozhodnutí vlády od sobotního rána a mohou nyní pouze nabízet jídla a nápoje formou prodeje z výdejního místa nebo prostřednictvím donáškové služby. V první pracovní den (pondělí 16. 3.) jejich tržby v porovnání s běžným pracovní den poklesly na základě dotazování u provozovatelů restaurací a dat stravenkových firem o plných 85 procent.

Za měsíc může ztráta dosáhnout 11 miliard

 „Roční tržby restaurací se podle nedávné studie Institutu oceňování majetku Vysoké školy ekonomické pohybují na úrovni 153 miliard korun, každý měsíc tedy jde o 12,75 miliardy korun. Pokud by uzavření restaurací trvalo pouze 11 dní, jak platí nyní, pak hovoříme o přímé ztrátě v hodnotě cca 3,5 miliardy korun. Je ale velmi pravděpodobné, že se uzavření protáhne a ztráty budou výrazně narůstat. Když by trvalo měsíc, jde o 11 miliard korun jen v přímých dopadech,“ tvrdí předsedkyně Sdružení pro zaměstnanecké stravování Linda Nejezchlebová. Dochází tak ke shodným výpočtům a prognózám napříč oborovými sdruženími.

Rezervy max. na 6 týdnů

Restauracím navíc hrozí, že se jim nepodaří využít všechny nakoupené suroviny a část z nich budou muset zlikvidovat, aby se nezačaly kazit nebo aby u nich neprošla trvanlivost. „S každým dnem odstávky se situace restaurací bude zhoršovat.  Provozovatelé samostatných hospod a restaurací, které nejsou součástí velkých a ekonomicky silných skupin, mají podle našich průzkumů rezervy maximálně na dobu 6 týdnů. Po tomto období jim již hrozí fatální následky, řada z nich by již nemusela znovu otevřít. Máme velmi vážné obavy o to, aby sektor stravování v tuzemsku nepostihly nevratné změny a jeho faktická likvidace, včetně propuštění několika desítek tisíc osob. v řádu dnů, nikoliv týdnů,“ říká Nejezchlebová.

PROZAMS proto po vládě požaduje, aby restauratérům pomohl a nabízí několik možných opatření. Tím základním jsou úlevy na daních a platbách sociálního a zdravotního pojištění po celý rok 2020. „V rámci záchrany tohoto sektoru dáváme ke zvážení osvobození sektoru od placení daně z příjmu v roce 2020 a rovněž dočasné zařazení služeb pohostinských zařízení do nulové sazby daně z přidané hodnoty,“ doplnila Nejezchlebová.

Zpráva zaslána médiím a publikována 17.3.2020